2011. május 30., hétfő

Meghalt Mádl Ferenc, Magyarország volt köztársasági elnöke

 Sipos Tímea, Politika rovat
Béke poraira!
         „Mádl Ferenc volt köztársasági elnök vasárnap nem sokkal 13 óra után megtért teremtőjéhez” – nyilatkozott az MTI-nek Kiss Norbert, a Köztársasági Elnöki Hivatal társadalmi kapcsolatokért felelős hivatalvezetője. A Orbán Viktor kormányfő a Facebookon tett közzé bejegyzést egy órával a hír hallata után.




Ki is volt ő?


Mádl Ferenc
Magyarország volt köztársasági elnöke 1931. január 29-én született a Veszprém megyei Bánd községben. 1955-ben az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerzett diplomát. 10 éven keresztül az MTA Állam- és Jogtudományi Intézetében dolgozott. 1973-ban egyetemi tanári kinevezést kapott. 1978-tól az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara Civilisztikai Tudományok Intézetének igazgatója. 1985 óta az Egyetem Nemzetközi Magánjogi Tanszékének vezetője. Az állam- és jogtudomány kandidátusi fokozatát 1964-ben, a doktori fokozatát pedig 1974-ben „A vállalat és a gazdasági verseny az európai gazdasági integráció jogában” című disszertációjával nyerte el. 1987-től az MTA levelező, majd 1993-tól rendes tagja. 1995-ben az ellenzéki MDF-KDNP-Fidesz köztársaságielnök-jelöltje volt. Az Országgyűlés 2000. június 6-án a Fidesz és az FKGP jelöltjeként, de pártonkívüliként a Magyar Köztársaság elnökévé választotta, tisztségébe 2000. augusztus 4-én iktatták be, öt évig volt államfő.

Tudományos tevékenysége során főképp polgári, összehasonlító, valamint kereskedelmi joggal, nemzetközi magánjoggal és a nemzetközi gazdasági kapcsolatok jogi problémáival foglalkozott. Több nemzetközi tudományos intézménynek volt tagja:

Nemzetközi Kereskedelmi és Jogi Akadémia (Harvard)
Nemzetközi Jogi Intézet (Genf)
Európai Tudományos Akadémia (London)
Nemzetközi Összehasonlító Jogi Akadémia (Párizs)
Európai Tudományos és Művészeti Akadémia (Bécs)
a Kereskedelmi és Magánjog Egységesítésének Intézete (UNIDROIT, Róma)
Nemzetközi Összehasonlító Jogi Enciklopédia (szerk. Hamburg)

Vendégprofesszorként tanított számos külföldi egyetemen, húsz könyvet adott ki, valamint több mint 200 tanulmány szerzője magyar és idegen nyelven. Ugyanakkor számos hazai és nemzetközi kodifikációs munkálat résztvevője, és évekig volt választott bíró nemzetközi gazdasági perekben.


A kollégák részvéte

Schmitt Pál részvét nyilvánítása
"Megrendülten állunk a hír hallatán. Nyugodjék békében!" - írta Mádl Ferenc volt köztársasági elnök halálának hírére Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap.
"Nemcsak elődöm, hanem barátom és példaképem is volt Mádl Ferenc korábbi köztársasági elnök" - mondta Schmitt Pál, a Magyar Köztársaság elnöke, rövid sajtónyilatkozatában.
"Emléke segít bennünket abban, hogy hazánkat mindenekfelett, minden magyar ember érdekében szolgáljuk" - emelte ki a Semjén Zsolt, a KDNP elnöke.
Tarlós István főpolgármester megdöbbenéssel értesült arról, hogy meghalt Mádl Ferenc és őszinte részvétét nyilvánítja a családnak.
"Emlékét megőrzöm" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc. A volt kormányfő szerint Mádl Ferenc tudós emberként, miniszterként és köztársasági elnökként is hazáját szolgálta, távozása súlyos veszteség a magyar demokrácia számára.
"Nyugodj Békében"


 
A volt kormányfő emlékére

A Sándor-palota bejárata előtt Mádl Ferenc gyászkeretes fényképét kitették egy asztalra, mellette két gyertyát, a nemzeti lobogót és egy csokor virágot helyeztek el. 
Schmitt Pál gyertyát gyújtott a volt kormányfő emlékére, majd beírt abba az emlékkönyvbe, amelyet a részvétnyilvánítók üzenetének közvetítésére helyeztek ki a Sándor-palota előtt. 

A gyászos emlékkönyv




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése