2011. június 7., kedd

Fél kiló különlegesség
-avagy kompromisszummentes TIFF

Ötödik napja tart a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál, tíz napra színesebbé téve a város kulturális programját. A vasárnap végéhez ért Kolozsvári Ünnepi Könyvhét után az olvasni szeretőknek érdemes néhány filmkockát is megtekinteniük a TIFF által kinált filmek, produkciók valamelyikéből válogatva.
Az idén a szervezők kompromisszummentes fesztivállal csábítják a nézőket a mozikba, színházakba, szabadtéri vetítésekre, koncertekre, kiállításokra. A tízéves születésnapját ünneplő fesztivál, fél kiló különlegességgel kápráztatja el a nézőket, leglábbis a programleírás vaskosságát tekintve ez a következtetés vonható le. A festivál már akkorára cseperedett, hogy maga a főszervező, Tudor Giurgiu, sem tudja megmondani, hogy hány filmet vetítenek a TIFF-en.
Mihai Chirilov és Tudor Giurgiu
A tízes szám talán a legalkalmasabb arra, hogy végre megmutathassa a román filmes kultúra is, hogy milyen egy igazi nagy filmfesztivál, ahol kompromisszumok nélkül történhet a munka, a közönség szórakoztatása. A filmeket először lehet a lehető legjobb minőségben vetíteni: a három belvárosi mozi felszereltsége ugyanis ezúttal ebben a tekintetben nem kifogásolható.
Mihai Chirilov művészeti igazgató elmondta, hogy idén nem sokkolni szerették volna a nézőt, hanem bemutatni a romantika különböző arcait. Igaz, hogy ez nem azt jelenti, hogy hiányzoni fognak az erőszakos, felkavaró filmek a vászonról. Mihai Chirilov, a filmek válogatásában teljhatalommal bíró filmkritikus megmosolyogtató magyarázattal szolgált az érdeklődőknek: „idén romantikus kedvemben voltam”. A tizedik TIFF-en Portugália, Norvégia és Belgium szerepel kiemelten a Focus szekcióban, a 3x3-as rendezők pedig Werner Herzog, Fernando Léon de Aranoa és Jaco Van Dormael. 
   
Tömeg a megnyitón
  
A filmfesztivál megnyitója is szuperlatívuszokban bővelkedett, hiszen a másfélórásra sikeredett starton csak úgy sereglettek az emberek a színpadon és potyogtak a mikrofonok. A hosszas oklevélosztáson, azokat az embereket díjaztál, akik valamilyen meghatározó szerepet töltöttek be a fesztivál tíz éves történetében. Meglepő módon Gheorghe Funar ex-polgármester is a díjazottak között volt, megannyi kritikussal, újságíróval és politikussal egyetemben. A megnyitón a kordonok nem szabhattak határt az érdeklődőknek, hiszen 1500-nál több ember volt kíváncsi, hogy miben lesz más az idei TIFF.
A szervezők ugyanakkor megköszönték az önkormányzat segítségét, amit a tavaly nem élvezhettek korlátlanul. Kelemen Hunor kulturális miniszter megígért és betartott támogatásáért is köszönetet mondtak a fesztivál megálmodói.

Magyar Színház a TIFF-en
A filmfesztivál idén a magyar kultúra melegágyát is bevonta a szervezésbe, hiszen a Szamos-parti operaház számos rendezvénynek ad otthon. Június 3-án, pénteken a 9 fok Párizsban című film-színházi stúdióelőadást mutatta be a bukaresti Teatrul Act és Peter Kerek rendező. „Mennyi filmet tud elviselni a színház és fordítva?” – erre a kérdésre keresve a választ Peter Kerek, miközben összefüggő módon ötvözte a színházat és a filmet.
A Polanskit kedvelők vasárnap egy, a híres filmrendező életét bemutató monodrámát láthattak a színház új stúdiótermében. Tamilla Woodard rendezésében. Az előadás Roman Polanski érzelmi viharait tárta fel, pszichológiai színházi és filmes formákat ötvözve a monológgal.
Még láthatnak az érdelődök Verespatakkal kapcsolatos előadást is (Verespatak - fizikai és politikai vonalon), vagy akár jazz-koncertre is jegyet válthatnak, ha a Magyar Színházat választják a TIFF számos helyszíne közül.
Polanski Polanski előadás a Magyar Színházban
 
A fiatal, kamaszodó nézőket is kiszolgálja a TIFF, hiszen készült egy kamasz-tematikájú válogatás is Tinerețe Irosită címmel, és idén először megmutatják olyan rendezők újabb alkotásait, akiknek korábbi filmjük különösen népszerű volt a TIFF-en.
A TIFF szervezői közönségtalálkozókkal hozzák közelebb a nézőt és a produkciók kivitelezőit. Ezeknek a beszélgetéseknek a Főtéren felállított TIFF Lounge sátor ad helyet, amely nemcsak kulturális programokkal várja a közönséget, hanem egy forró kávéval esetleg hűsítő italokkal, a tikkasztó júniusi délutánokon.
A főtér déli sarkában elhelyezkedő Continental Hotel ezúttal nem csak külső látványával kápráztat el. Érdemes betévedni az épületbe, hiszen a hűvös levegő mellett a kiállítások is igazi felüdülést hoznak. Egy-egy kiállítás csupán néhány napig tekinthető meg. A fesztivál, színházi és filmes jelmezek felvonultatásval vonta be a Hotelt a program helyszínei közé, azonban mától Tamás Klára kiállítása vette át a helyét, régi román filmplakátokat mutatva be az érdeklődőknek.

Plakátkiállítás

A kompromisszummentesség állja a helyét, hiszen a szervezők semmiben nem korlátozták fantáziájukat: nyüzsgő főtér, óriási csapók városszerte, gigantikus kivetítők, szemérmetlen színházi előadások, női nemiszerv 3D-ben Ezzel várja a tizedik TIFF a filmet szerető érdeklődőket.

Lengyel Beáta



1 megjegyzés:

  1. A fotók forrását illik megjelölni, az első a transindexről, a második a krónika oldaláról származik, amúgy a forrás feltüntetése sem jelenti automatikusan a felhasználás jogosságát... A szöveg nem tudom honnan van, de tele van „tévedésekkel”. Például: Tamás Klára kiállítása nem váltotta Doina Levintza román divattervező jelmezeit a volt New York szállóban, hiszen egy másik térben nyílt, párhuzamosan láthatóak voltak. Viszont a cikk publikálásakor még nem, hiszen csak szerdán este nyílt meg a plakátkiállítás – veszélyes dolog egy programajánlót csak úgy múlt időbe tenni :) Na és a legszebb: csak itt, csak most a Pina nem női nemi szervet jelent, hanem egy német koreográfus neve (http://hu.wikipedia.org/wiki/Pina_Bausch), róla forgatott filmet 3D-ben Wim Wenders...

    VálaszTörlés